Zadaniem doradztwa personalnego jest wsparcie firmy zarówno w obszarze polityki HR jak również w przygotowaniu narzędzi i procedur z tym związanych.
Czym jest doradztwo personalne?
Wraz z rozwojem rynku pracy, rozwija się obszar strategicznych działań w obszarze HR. Doradztwo personalne jest źródłem wiedzy i rozwiązań praktycznych dla firm chcących posiadać przewagę konkurencyjną. Określenie zasad i polityki HR czy systemów rekrutacji i selekcji, często wymaga wiedzy i doświadczenia zbieranego przez agencje doradztwa na przestrzeni wielu lat. Spadek motywacji pracowników często wymaga badania postaw, realizowanego przez zewnętrzną firmę i zarekomendowania adekwatnych działań. Część firm przechodzi zmiany pokoleniowe lub kulturowe, nie mając wcześniej podobnych doświadczeń, chętnie korzysta z tej formy doradztwa.
Kiedy i dlaczego mogę potrzebować doradztwa personalnego?
Wspomniane wcześniej kształtowanie polityki personalnej jest dobrym przykładem na skorzystanie z doświadczeń tego typu agencji. Inne obszary w których najczęściej wykorzystuje się tą formę doradztwa:
- analiza systemu motywacyjnego z systemami benefitowymi
- tworzenie strategii rekrutacyjnej w mediach społecznościowych
- implementowanie nowoczesnych systemów selekcji
- ocena postaw, opinii, zaangażowania pracowników
- badanie kultury organizacyjnej
- przygotowanie organizacji do zmian wewnętrznych i zewnętrznych
- opracowanie systemowych programów oceny i rozwoju pracowników
- ocena zgodności procedur z prawem pracy i innymi aktami prawnymi
- znaczny poziom fluktuacji
- brak odpowiedniej jakości kandydatów do pracy
- wdrożenie systemów selekcji wewnętrznej w przypadku awansów i restrukturyzacji
Co zyska moja firma dzięki wprowadzeniu doradztwa personalnego?
Firmy tego typu mają wiedzę rynkową odnośnie wielu aspektów zmieniającego się środowiska pracy. Potrafią ją wykorzystać w przypadku budowania efektywnych programów motywacyjnych, opartych na najnowszych trendach. Mogą ją stosować w przypadku tworzenia modelów adaptacji pracowników do środowiska wielokulturowego. Bardzo często wykorzystują swoje doświadczenie do identyfikacji źródeł pozyskiwania kandydatów i tworzenia mechanizmów przyciągających ich uwagę.
Zastosowanie doradztwa personalnego jest więc bardzo szerokie, również w zakresie przejęcia zarządzania wybranymi obszarami polityki personalnej.